FIFA 120 milyon dolar ödeyecek

Futbol maçlarında kullanılan spreyin mucidi Pablo Cesar Silva ve ortağı Haine Allemagne, 2017 yılında ürünlerinin kullanım patentini ihlal ettiği gerekçesiyle FIFA’ya dava açmıştı. Brezilya’da Rio de Janeiro Eyalet Mahkemesi, yaklaşık dört senedir süren davanın sonucunu açıkladı. Mahkeme, FIFA’yı serbest vuruş spreyinin patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 120 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm etti.

Grondona ve dönemin FIFA Başkanı Joseph Blatter, 2014 FIFA Dünya Kupası’nda ücretsiz olarak kullanılmasına izin verilen serbest vuruş spreyinin tüm müsabakalarda kullanılabilmesi için yaklaşık 40 milyon dolarlık bir teklif ile Pablo Cesar Silva ve Haine Allemagne’nin kapısını çaldı. Her iki taraf da ödeme planı konusunda anlaştı. Ancak o dönemde ortaya çıkan FIFA’daki rüşvet skandalı, bu ödemenin hayata geçmesine engel oldu. Öte yandan spreyin kullanımına aralıksız devam eden FIFA, Gianni Infantino yönetiminde de söz verilen 40 milyon doları ödemedi. Silva ve Allemagne ise ödemenin yapılmamasını gerekçe göstererek soluğu mahkemede aldı. Mahkeme, 2018 yılında Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası öncesinde Silva ve Allemagne lehine bir karara vardı. Ancak FIFA, mahkemenin kararını görmezden geldi ve serbest vuruş spreyinin ticari adını değiştirerek organizasyonlarında kullanmaya devam etti. Silva ve Allemagne, 2018 yılındaki gelişmelerin ardından FIFA’ya daha yüklü miktarda bir dava daha açtı.

Brezilya’da Rio de Janeiro Eyalet Mahkemesi ise geçen günlerde davanın sonucunu açıkladı. American Post’un haberine göre mahkeme, FIFA’yı serbest vuruş spreyinin patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 120 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm etti.